Bir Günde İmplant

Bir günde implant son zamanlarda dikkatleri üzerine çeken mucize bir tedavi yöntemi haline geldi.

Dikkatle okursanız implant zaten dünyada bir gün içinde yapılabiliyor. Fakat implantın kemik ile kaynaşma süreci ve implant üzerine yapılacak olan dişlerin hazırlanacağı bir süreç var.

Bi̇r Günde Hem İmplanti Yapmak Hem De Üzeri̇ne Di̇ş Yerleşti̇rmek Her Zaman Mümkün Mü?

Zamanımızda imkânsız diye bir yok denecek kadar az. Siz yeter ki yapacağım deyin. Teorik olarak uygun bir durum oluştuğunda implant uygulamasından sonra aynı ölçü alınarak implantın üzerine diş yapılabilir. Üstelik implantın kemik ile kaynaşması beklenmeden yapılır. Bu işin yapılabilmesi için kaliteli ve çok miktarda kemiğe ihtiyaç vardır. Kemik yeterli kalınlık ve hacimde ise bir günde implant ve üstüne diş yapılabilir. Lakin bu hacim ve kalitede kemik ender bulunur.

İstenilen kalitede kemik olmadığı takdirde bir günde implant uygulamasının başarı oranı düşer. Yani kemik ile sağlam bir tutunma oluşturulmadan implantın üzerine yük bindiğinde implant hareket eder ve kaybedilir. Bu sıkıntılı durumun yaşanmaması için implant uygulaması sonrası kemik kaynaşması için iki üç ay beklenir.

İmplant kaybı genelde yerine yeni bir implant yaptırılarak telafi edilir. Tabi ki biz bu istenmeyen durum ile karşılaşmamak için işimizi garantiye alıyoruz ve iyi bir pazarlama taktiği olan bir günde implant sloganı ile hastaları hayal kırıklığına uğratmak istemiyoruz.

Neden Üç Ay Beklemeli̇yi̇m?

İmplant dişe konumlandırdıktan sonra üstüne diş eti örtülür. Ağızda belli olmaz. Kemik ile uyumlu olan titanyum 60 ile 90 gün arasında biyolojik olarak kemik ile uyumlu hale gelmiş olur. Yapıldığı ilk anda mekanik vida aile tutuculuk oluşturulmaya çalışılır ancak bekleme süresi bittiğinde kemiğin bir parçası haline gelir.

İlk yapıldığı günde üzerine diş takılıp yük bindiği vakit dayanıklılığı artmadığından ve kemik ile kaynaşmadığından hareket eder ve kaybedilir.

Yalnızca yeterli kemik kalitesi ve hacmi olduğu vakit yapılabilen bir günde implant uygulaması her hasta için uygunmuş gibi sunmak ve hasta kliniğe geldiğinde ‘’size bu yöntem uygun değil klasik yöntem uygulamalı’’ demeyi etik olarak doğru bulmuyoruz.

Hangi̇ İmplant Markasi Terci̇h Edi̇lmeli̇di̇r?

İmplant Diş Fiyatları
İmplant Diş Fiyatları

Esasında implantların tamamı sağlık kuruluşlarından izin alınarak piyasaya çıkabilir. Dikkat edilmesi gereken husus implantın belgeli, lisanslı implant olmasıdır. Ne yazık ki uzak doğuda yeterince tetkik edilmeden belge alan implant markaları duyuyoruz. İmplantın yeterli ve istenilen özelliklere sahip olması hekimin sorumluluğuna bağlıdır. Hasta implantın üretim sürecini veya kalitesini takip edemez. Bu sebep ile kaliteli ve güvenilir implantlar hekiminiz ve kliniğiniz size temin etme sorumluluğundadır. Biz hem kendimiz hem de hastalarımız için yıllardır sorun yaşamadan kullandığımız Alman tasarıma, üretimine ve kalitesine sahip BEGO markasını tercih ediyoruz. Bu implantın kalitesi ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamıyor ve hastalarımıza yaşatmıyoruz. 1992’den bu yana kendimiz için ne uyguluyorsak hastalarımıza da onu uyguluyor, kendimize uygulamayacağımız bir tedaviyi hastalarımıza uygulamıyoruz.