İmplant Fiyatları

Eksik diş yerine kullanılan titanyum implantların fiyatları farklı olabiliyor. İmplant fiyatı belirlenirken kullanılan malzemenin markası önemlidir. İmplant markasına göre implant fiyatı değişiyor diyebiliriz. Bazen aynı marka için farklı fiyatlar olması da söz konusu. İyi bir implant için markanın önemi küçümsenemez. Yani ucuz olsun diye kendini kanıtlamamış bir implant markası kullanmak büyük bir hata olabilir. Konu ile ilgili bilgi ve tecrübelerine güvendiğimiz ve bu konularda kendini ispatlamış başarılı bir diş hekiminden sizler için bilgiler aldık. Bakın Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya implant yapımı ve fiyatları ile ilgili nelaer anlattı. 

İmplant Ücreti

İmplant Yapımı Süresi ve Süreci
İmplant Yapımı Süresi ve Süreci

İmplant fiyatı arttıkça genelde kalitesi de yükselir. İmplantın uygulanması da bir maliyettir. İmplant ücreti ne etki eder. İyi bir malzeme yatırımı yapmış, yeni teknoloji ile donatılmış ve geliştirilmiş klinikler tedavi için daha yüksek fiyat isterler. Klinik olarak kendisini kanıtlamış ve başarılı olan klinikler ve diş doktorları implant uygulama ücretlerini daha az tecrübeli ve daha az sayıda uygulayarak konuya hakim olamamışlara göre daha yüksek tutarlar.

İmplantların bir defa uygulanması ve kaliteli olması gerektiğini unutmamak gerekir. Sadece implant ücreti değil diğer sorular yani implantın markası ve uygulayacak hekim ve kliniğin donanımı da önemlidir. İmplant uygulaması öncesinde iyi bir planlama yapılmalıdır. Hangi bölgeye kaç adet implant yapılacağı doğru hesaplanmalıdır. Çünkü bazen kemik hacmi yeterli uzunluk ve çapta implantlara müsaade etmez böyle durumlarda hekimin tecrübesi devreye girer.

  • İmplant markası
  • Uygulşayacakk hekim
  • Klinik donanımı
  • Doğru planlama yapılması
  • Protez ve dayanakların kalitesi

Farklı tedavi planları yaparak hasta için mümkün olan en iyi çiğneme seviyesini ve estetik sonucu elde etmek önemlidir. İmplant yapımı ile ilgili önemli konulara da aşağıda yer veriyorum.

İmplant Yapımı

İmplant yapımı öncesinde panoramik diş röntgeni ve tomografi gibi teşhis araçlarından faydalanabilir. Bu sayede  kemiğin mevcut durumu tespit edilir. Tedavi planının doğru kalabilmesi için ağız içi muayenenin yanısıra görüntüleme sistemlerinden de faydalanmak yerinde olacaktır. Özellikle üst çenede azı diş bölgesinde sinüs olarak adlandırılan boşluklar mevcuttur. Üst çene kemiğinin daha yumuşak olması ve sinüs boşluklarının bulunması implant yapımı öncesi röntgen ile tedavi planı yapılmasını nerede ise zorunlu kılar.

Alt çene de ise yine küçük azı ve büyük azı dişlerinin kökleri hizasında ve alt dudağın hissiyatını veren sinir önemlidir. İmplant cerrahisi sırasında sinir üzerine travma gelmesi dudağın uyuşuk kalması ile sonuçlanan istenmedik durumlara yol açabilir. Bu nedenle hem panoramik erken hem de gerekiyor ise noktada isteği üzerine üç boyutlu görüntüleme yöntemleri güvenli bir tedavi için gerekli olabilir.

İmplant Çeşidi 

Görüntüleme yöntemlerinin de ek bir maliyet oluşturacağını hesaba katmak gerekir implant tedavisi için sadece ucuz bir yeterli değildir implantın nasıl uygulanacağı üzerine yapılacak proteze kalitesine önem taşır. İmplantların uzun ömürlü olmasını etkileyen önemli bir unsur olarak implant üzerindeki protezinin doğru yapılmış olması gerektiğini bilmek gerekir. İmplant üzerine yapılacak protezin en iyi şekilde uygulanabilmesi için sistemini yani protez parçalarının yeterli çeşitlilikte olması gerekir. Protez için yeterli açı, çap, diş eti derinliği ve dişeti şeklinde protez parçaları üretmeyen implant markaları tecrübeli hekimler tarafından tercih edilmezler.