İmplant Diş Nasıl Yapılır?

Dişlerinizin tümünü veya bazılarını kaybettiyseniz,diş impantları ile bu eksiklikler kapatılabilir, bu konuda uzman ve deneyimli olan dişhekimleri çeşitli prosedürleri gerçekleştirirler.Günümüzün diş impantları neredeyse diğer dişlerden ayırt edilememektedir bu yüzden işlemden sonra tümü sağlıklı dişleri içeren ağza sahip olacaksınız.Bu görüntüye canlı kemik ve diş impantları arasındaki fonksiyonel ve yapısal bağlantı katkıda bulunmaktadır. Diş impantları,genellikle titanyum vida ve parsiyel kurondan oluşmaktadır. Dişsiz çenelerde(hiç dişin olmadığı ağızlarda) dental implantı yerinde tutan titanyum vidaya rehber olması için küçük çaplı bir delik(rehber delik) açılır. Başlangıç rehber deliği uygun çene bölgesine açıldıktan sonra,implant vidasının yerleştirilmesi için delik yavaşça genişletilir.

İmplant Diş
İmplant Diş

İmplant vidasının yerleştirilmesini takiben, osseointegrasyonun oluşması için(implantın kemikleşmesi) ve implant bölgesinin iyileşmesini sağlamak için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida yerleştirilir.Birkaç ay sonra,koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir.Geçici kuron,dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar.Geçici kuron,kalıcı kuronla değiştirildiğinde bu işlem tamamlanır.

İmplant Diş Cerrahi prosedür

Tedavi öncesi planlama tamamlandıktan sonra, implantların yerleştirilmesi için cerrahi gerçekleştirilebilir. Cerrahi öncesi planlama aşaması, operasyon alanına dair kapsamlı bilgi sağlamış olacaktır. Cerrahi şablon da implantların doğru konumda yerleştirilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. İmplantların yerleştirilmesi iki yöntemden biriyle yapılabilir:

İki aşamalı işlem

İmplant çene kemiğinin içine yerleştirildikten sonra tamamen dişeti dokusuyla örtülür. Uygun bir iyileşme süresi sonrasında, başka bir ufak cerrahi işlemle ( genellikle ikinci cerrahi olarak adlandırılır) üstü açılarak, ağız ortamıyla ilişkilendirilir. Bu basit bir işlemdir ve sadece gömülü implantın üstünü açmak için gereklidir. Doku kalitesine bağlı olarak, gerekliyse ikinci aşama cerrahi sırasında, bir yumuşak doku grefti (bağdokusu grefti) yapılabilir. Kapatma vidası çıkartılır ve dişeti şekillendirici takılarak implant ağız ortamına açılmış olur

İmplant Diş Fiyatları
İmplant Diş Fiyatları

Tek aşamalı işlem

Tek aşamalı sistemin esas avantajları, proteze başlamadan önceki iyileşme süresini kısaltması, ikinci bir cerrahi gereksinimi olmayışı ve implant çevresindeki dişeti dokusunun kesintisiz iyileşmesi şeklinde sayılabilir

İmplant cerrahisi zahmetli bir iştir. Yumuşak doku ve kemiğe yapılan muamelede bunun gerektiği kusursuz işlemin hakkı verilmelidir. Herhangi bir travmatik girişim, komplikasyonlara ve potansiyel sorunlara yol açacaktır.